24 września 2019 roku uczniowie klas I - III wzięli udział w warsztatach "Od kopacza do górnika" w Kopalni Soli w Wieliczce.

Praca pod ziemią nie jest związana jedynie z górnikami. Na przestrzeni lat w Kopalni Soli „Wieliczka” pracowali m.in. kopacze, żabni, kruszaki czy trybarze. Wędrując Trasą górniczą po wielickiej kopalni, uczniowie mieli okazję zobaczyć czym zajmowały się osoby, pracujące na danych stanowiskach.

Uczniowie przekonali się, że zawody wykonywane pod ziemią wymagają ogromnej odwagi i nie lada poświęcenia. Praca na głębokości kilkuset metrów wiąże się z wieloma trudnościami, którym górnicza brać musi na co dzień stawiać czoła. Interaktywny spacer, w którym uczniowie uczestniczyli pozwolił im dowiedzieć się jakie umiejętności są przydatne w tym zawodzie. Uczniowie mieli również okazję wcielenia się w górnika, poznanie tajników górniczego fachu, poprzez samodzielne próby wydobycia soli z użyciem kilofa.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkową bryłkę soli. Wędrówka solnymi korytarzami wielickiej kopalni była wspaniałą lekcją rozwijającą wyobraźnię i kreatywność naszych wychowanków. W przyszłości na pewno tu powrócimy!

Dziękujemy Panu Przemkowi  – naszemu przewodnikowi za ciekawą i wartościową lekcję w podziemiach kopalni.