XV Dzień Papieski - "Jan Paweł II patron rodziny"
- Szczegóły
16 października to ważna data dla każdego Polaka. Przypomina wielkie wydarzenie – powołanie na stolicę Piotrową naszego rodaka, Karola Wojtyłę, dziś już św. Jana Pawła II.
Nasz Ojciec Św., niekwestowany autorytet, obrońca wolności i godności człowieka, nigdy nie zapominał o Polsce i Polakach. Winniśmy mu pamięć i realizowanie Jego słów w naszym życiu.
Akademię z okazji Dnia Papieskiego przygotowali uczniowie klasy IV i klasy V. Scenariusz przedstawienia zawierał najważniejsze momenty z obszernej biografii św. Jana Pawła II. Przypominał, że Ojciec św. dużo czasu poświęcał dzieciom. Próbował zaradzić wielorakim zagrożeniom. Pięknie tą tematykę oddawały wiersze recytowane przez występujących uczniów oraz piosenki śpiewane i inscenizowane ruchem.
Na koniec młodzież połączyła się duchowo z Ojcem Św. w pieśni pt. „Barka,” która była ilustrowana prezentacją z fotografiami papieża w różnych sytuacjach w czasie jego pontyfikatu.
Wycieczka do Muzeum - Zamku w Łańcucie
- Szczegóły
W czwartek, 15 października 2015 roku, wybraliśmy się całą szkołą na wycieczkę krajoznawczą do Łańcuta. Głównym celem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum – Zamku – jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze. Gdy przyjechaliśmy na miejsce czekała już na nas Pani Przewodnik, która oprowadziła nas po Zamku przybliżając nam historię rodu Lubomirskich i Potockich, a także opowiadała liczne ciekawostki związane z tymże miejscem. Pierwszymi pomieszczeniami jakie zobaczyliśmy w tej niezwykłej rezydencji była Sala pod Stropem i Wielka Sień. Następnie podążaliśmy za przewodnikiem zwiedzając salony i sypialnie polskich magnatów. Ogromne wrażenie wywarła na nas sala balowa z licznymi kryształowymi żyrandolami, oraz sala teatralna, która do niej przylegała. Bogate wnętrza pałacu zachwycały nasze oczy. Spacerując po I piętrze zamku mieliśmy okazję obejrzeć liczne dzieła sztuki, piękną porcelanę, a także imponującą kolekcję księgozbiorów. Udało się nam również zwiedzić oranżerię, w której znajdowały się egzotyczne rośliny i zwierzęta. Kolejnym punktem była stajnia i wozownia składająca się z dwóch sal, Czarnej i Żółtej, w których znajdowały się pojazdy konne; reprezentacyjne, spacerowe i myśliwskie, wywarły na nas ogromne wrażenie.
Zwiedzając Zamek zza okien podziwialiśmy piękne ogrody, niestety ze względu na pogodę nie mogliśmy zobaczyć ich z bliska.
Choć pogoda nie dopisała to wycieczka się udała, lekcję historii zaliczyliśmy na piątkę z plusem, a deszcz nam nie straszny. Mamy nadzieję, że uda nam się tu jeszcze kiedyś wrócić.
Uroczystość ślubowania uczniów klasy I
- Szczegóły
Dzień 14 października 2015 roku w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla najmłodszej klasy. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mierzwy w Biskupicach Radłowskich. Uczniowie klasy pierwszej gorliwie przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
W tym dniu od samego rana w szkole panowała świąteczna atmosfera – pięknie udekorowana sala gimnastyczna, a uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczne, galowe stroje oczekiwali na przybycie zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: burmistrz miasta i gminy Radłów - pan Zbigniew Mączka, radna Rady Miejskiej w Radłowie z naszej miejscowości - pani Elżbieta Wiśniewska – Woźniczka, dyrektor GCKiCz w Radłowie - pani Barbara Marcinkowska, kierownik ZOSiP w Radłowie - pan Konrad Rudziński, kustosz Biblioteki Publicznej w Biskupicach Radłowskich - pani Marta Marcinkowska, przedstawiciela Klubu Seniora - pani Anna Błażej, a także sołtys wsi Biskupice Radłowskie - pan Kazimierz Sarnecki oraz emerytowani nauczyciele, byli pracownicy zespołu - pani Anna Halagarda i pani Józefa Magiera. Na uroczystość przybył również prezes Stowarzyszenia na rzecz wsi Biskupice Radłowskie - pan Zbigniew Madej, a także przedstawiciele Rady Rodziców na czele z przewodniczącą panią Anną Mądrzyk oraz wielu rodziców uczniów klasy I.
Wycieczka uczniów do Rezerwatu Przyrody "Skamieniałe Miasto"
- Szczegóły
6 października 2015 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Ciężkowic, która była sponsorowana przez Radę Rodziców szkoły oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wsi Biskupice Radłowskie. Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami zwiedzali ekspozycję Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach, gdzie mogli obejrzeć ciekawe eksponaty przyrodnicze prezentowane w nowoczesnych wnętrzach wyposażonych w stanowiska interaktywne. Wysłuchali również pogadanki przewodnika o życiu wybranych zwierząt występujących na Pogórzu Ciężkowickim. Uczniowie wzięli również udział w interaktywnym spektaklu na temat przyrody oraz zagrożeń rzeki Białej Tarnowskiej. Spektakl ten odbył się w ciekawym miejscu - w batyskafie, który znajduje się w Muzeum Przyrodniczym.
Następnym punktem wycieczki była wędrówka z przewodnikiem przez Rezerwat Przyrody Nieożywionej „Skamieniałe Miasto”, gdzie uczniowie doszukiwali się w kształtach skał trafności ich nazw. Na zakończenie wycieczki dzieci mogły odpocząć w parku, gdzie odbyło się również ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Wracając podziwialiśmy piękne widoki, a uczestnicy wycieczki mogli się przekonać, że nawet w najbliższej okolicy znajdują się interesujące i atrakcyjne miejsca turystyczne, które warto odwiedzić.