„Na niebiesko dla Autyzmu”. Pod takim hasłem odbył się w naszym przedszkolu dzień związany z obchodami Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu. W czwartek 4 kwietnia br. na znak solidarności z osobami z autyzmem, dzieci oraz nauczyciele naszego przedszkola „zaświecili się na niebiesko” ubierając się właśnie w tym kolorze oraz ozdabiając balonami całą salę przedszkolną w kolorze niebieskim – czyli kolorze, który stał się symbolem światowego dnia świadomości na temat autyzmu.
Nauczyciele wspólnie z dziećmi obejrzeli krótkie filmy animowane pt: „Amazing Things Happen” oraz „Jedno pytanie, które zmieni Twoje myślenie”. Następnie przedszkolaki wysłuchały bajki terapeutycznej pt: „Czarodziejka”, z cyklu „Bajki bez barier.” „Czarodziejka” to bajka psychoedukacja, która wprowadza dzieci w świat rówieśnika z autyzmem, pomaga poznać i zaakceptować inność. Kolejnym punktem tego dnia były warsztaty symulujące zaburzenia zmysłów za pomocą wybranych akcesoriów. Dzieci próbowały złapać kasze i malować farbami przez kuchenne rękawice oraz wysłuchać wiersza „Jestem inny lecz w sumie taki sam” przy głośnym zakłóceniu gwarem ruchliwej ulicy. Nie zabrakło również przejścia ścieżką sensoryczną – dzieci mogły osobiście doświadczyć trudności jakie na co dzień mają do pokonania osoby niepełnosprawne. Następnie wszyscy razem wzięli udział w zabawie aktywizującej i integrującej grupę – „Wszyscy, którzy tak jak ja…,” zabawa miała na celu wskazanie różnic i podobieństw między dziećmi.
Na zakończenie, na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem wszyscy wspólnie odśpiewali piosenkę oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Atrakcją, która kończyła lekcje świadomości był pokaz niebieskich baniek mydlanych. Wszystkie podjęte działania miały na celu podnoszenie świadomości dzieci na temat osób niepełnosprawnych, zwrócenie uwagi na ich problemy i potrzeby.